Ocenění Piwi International

17.03.2014 00:29

Bio vína, která produkuje jihomoravské vinařství Veritas spol. s r.o. z Bošovic, získala další skvělá ocenění. Tentokrát si vavříny, a to hned tři zlaté a jeden stříbrný, odnesla za vína Cabernet Cortis, Solaris, Hibernal a Johanniter z 3. Mezinárodní soutěže vín Piwi International Award konané ve dnech 16. – 17. 11. 2013 v německém Bad Dürkheimu.

Společnost Piwi International, mezinárodní asociace pro podporu rezistentních odrůd ve vinařství, již třetím rokem uspořádala Mezinárodní soutěž vín odrůd odolnějších vůči houbovitým chorobám.

Šestnáctičlenná porota registrovala a chutnala více než dvě stě vín z devíti zemí. Přes devadesát vinařů z České republiky, Německa, Francie, Itálie, Švýcarska, Rakouska, Dánska, Holandska a Španělska přihlásilo své vzorky, které nabízely nejrozmanitější chutě – od tradičních po moderní ovocitá. Členové poroty ocenili zlepšení technických dovedností ve zpracování „Piwi" hroznů. Výjimečný pokrok byl zaznamenán u vín z České republiky. Hodnocená vína z odrůd odolnějších vůči houbovitým chorobám opět plně prokázala, že se zcela vyrovnají vínům klasických odrůd a tradičního zpracování, a navíc přinášejí nové vůně i chutě.

Se svými vzorky se o ocenění ucházelo i vinařství Veritas z Bošovic, člen družstva Templářské sklepy Čejkovice, a sklidilo úspěch hned s několika z nich. „Získali jsme tři zlaté medaile, a to za Cabernet Cortis s 90 body, Solaris s 93 body a Hibernal s 91 body, všechno pozdní sběr, ročník 2012, a jednu stříbrnou za Johanniter s 87 body z maximálního počtu 100 bodů. Účastníme se řady podobných soutěží, pořádá je snad každý evropský stát. Měli jsme tak vzorky i v Anglii nebo Rakousku," uvedl Pavel Pospíšil, ředitel bošovického vinařství. Úspěchu v Německu si cení zejména z důvodu, jak dále sděluje, že konkurence na soutěžích bývá obrovská: „Je to známka toho, že i Češi dokáží dělat kvalitní, konkurenceschopná vína. Navíc zahraniční výstavy bývají o dost prestižnější a porota je na mnohem profesionálnější úrovni."

Organizátoři akce byli, jak vyplynulo ze zprávy vydané po ukončení soutěže, překvapení kvalitou vín z České republiky. Odborná porota udělila celkem devět velkých zlatých a šestašedesát zlatých medailí.